Začátky radiového řízení modelů letadel v Československu podruhé.
Jan Kypta z Mladějova patří bezesporu k nejlepším archivářům historie leteckého modelářství na našem území. Jeho články jsou často objevné a věnuje jim hodně svého času. Před časem jsme v naší Retro rubrice publikovali jeho článek ve kterém zmapoval činnost Radoslava Čížka v oblasti RC modelářství. Domluvili jsme se na další spolupráci. Před několika týdny přistál v mailové poště od Honzy zajímavý příspěvek, pro naši rubriku RETRO. Je o to cennější, že se tentokráte opírá o svědectví žijícího průkopníka RC modelářství na našem území. Miloslav Navrátil žije v Brně a ve svých 91 letech je stále aktivním modelářem. Rádi tedy publikujeme zatím nikde nezveřejněné svědectví autora jednoho z prvních RC modelů na našem území. Veškeré snímky nákresů a dokumentace jsou skutečně originální a tak, jak jej obrazem a písmem Jan Kypta zdokumentoval.
Děkujeme samozřejmě i panu Miloslavu Navrátilovi za ochotu a poskytnuté informace a přejeme pevné zdraví.
Editoři: Karel Slupský a Láďa Kulhavý
Dále již Jan Kypta:
Jarda Pipek ve svém článku „ Začátky radiového řízení modelů letadel v Československu na webu KHMM-retro seznamuje čtenáře s těžkými začátky RC modelů počátkem padesátých let minulého století. V tomto novém oboru začínali všichni zájemci prakticky od nuly. Pouze ti, co měli přístup k časopisu Aeromodeller, měli menší náskok, několika roků, protože se dříve mohli seznámit s novou problematikou a to hlavně principů a výroby RC zařízení. V článku připomíná Jaromír Pipek jména osob, které při těchto začátcích byli.Ing. Antonína Schuberta , ing. Jana Hajiče z Prahy a Josefa Morávka z Rudy nad Moravou.
K těmto modelářům je potřeba přidat i Miloslava Navrátila v současné době žijícího v Brně, který se účastnil veškerého dění v počátcích RC létání v ČSR i prvních soutěží které byly v Československé republice pořádány. Je pravdou, že první krůčky této nové oblasti v modelářství se děly jen v Čechách a na Moravě. Na Slovensku začali s prvními krůčky v RC létání později.
Miloslav Navrátil s vysílací aparaturou, asistuje manželka.
Osobně jsem se s Miloslavem Navrátilem seznámil asi před dvaceti roky. I v současné době se ve svých 91 letech ( ročník 1927) o modelařinu aktivně zajímá, a má doma několik modelů, se kterými si jde rád zalétat.
V polovině padesátých let začal Miloslav Navrátil pracovat ve Svazarmu ve funkci krajského modelářského instruktora, nejdříve olomouckého kraje a později vykonával stejnou funkci i v brněnském kraji. Z této doby vlastní bohatý archiv, ze kterého jsem již několikrát čerpal.
Při setkáních mi vyprávěl i o svých začátcích s RC modely. O svém prvním RC motorovém modelu , který nazval zkratkou ROM ( rádiem ovládaný model). Ve svém fotoarchivu našel několik fotografií, které dokládají , že model skutečně existoval a já je mohu v tomto článku, vlastně poprvé, ukázat širší modelářské veřejnosti. Na otázku, proč si navrhl tento model a nepostavil ing. Antonínem Schubertem doporučovaný Rudder Bug mi odpověděl, že se mu tvarově nelíbil, hlavně jeho trup. Přesto se snažil držet osvědčených rozměrů tohoto modelu. Nebyl sám. I Alfa Radoslava Čížka z roku 1958 měla rozměry obdobné.
S modelem ROM na letišti. /1953-1954?/
Zde přikládám výňatek z jeho modelářského životopisu, který sám napsal a kde popisuje vznik modelu ROM.
Podle popisu Miloslava Navrátila byly počátky RC létání dosti náročné a stresující. To jak se stavbou modelů, ale hlavně stavbou nejen radiové soupravy, ale i dalších zařízení, kterými se model ovládal. Jen jaký problém způsobovaly baterie a hlavně jejich nedostupnost, by bylo na samostatný článek!
Originál rohatkového vybavovače. Směrovkou pohyboval gumový svazek….
Další typ vybavovače – elektromagnetické relé bez rohatky. Kotva magnetu pohybovala přes táhlo přímo kormidlem. Později hojně používáno u jednokanálových modelů se soupravami Gama, Mars, Delta na konci 60. let a dále.
Jak je v Československu snad v módě, byly tyto velké modely vesměs „podmotorované“. U modelu Rudder Bug použil ing. Schubert motor Bušek Letná 6.3 ccm předělaný na žhavící svíčku, pan Morávek motor Kratmo 10 ccm. Oba konstruované ve čtyřicátých létech a tudíž disponující malým výkonem.
Miloslav Navrátil použil do modelu ROM motor konstrukce a stavby Ladislava Kozičky z Prostějova o obsahu 6.9 ccm a se žhavící svíčkou ( motor má dodnes doma uložen). Jedná se o motor na svou dobu pokrokový s lepším výkonem, než tehdy nový motor MVVS 5 ccm ( který se v sériové výrobě nazýval Vltavan 5).
Asi před 3 roky objevil pan Navrátil v jedné krabici, kde měl uloženy různé modelářské materiály, pracovní plánek 1:1 modelu ROM. Plánek byl nakreslený tužkou na pergamenovém papíru. Léty uložení a stářím přibližně 60ti roků papír ztvrdl a začal se lámat. S pomocí syna se M. Navrátilovi podařilo letos plánek zkopírovat i překreslit jednotlivá žebra a přepážky ve skutečné velikosti. Tak se podařilo plánek modelu pro historii zachovat. Jednu kopii plánu udělal i do mé sbírky a snažil se v Copy centru v Brně plánek i zmenšit na velikost A4, což se tak dobře nepodařilo a sken není dostatečně ostrý.
Původní plán se podařilo zachránit, jeho okopírované fragmenty nejsou dostatečně čitelné. Plán má mnoho listů.
Pár slov k modelu ROM:
Model byl postavený z tehdy dostupného tzv. tuzemského materiálu. Překližka, dřevěné lišty. Model byl potažený papírem Kablo
Hlavní data modelu :
Rok vzniku : 1953 – 1954 ( v zimních měsících)
Křídlo :rozpětí – 1930 mm, plocha křídla 50 dm2, vzepětí „V“ 8°, profil křídla NACA 6412
VOP: plocha :12,5 dm2, profil VOP NACA 009,
SOP: plocha : 3 dm2, profil SOP NACA 009,
Váha modelu 3800 gr.
Motor Kozička 6.9 ccm se žhavicí svíčkou, Podvozek byl klasický dvoukolý záďového typu. Pod ocasními plochami byla zhotovena kluzná botka. Na plánku je i návrh tříkolového, který nebyl použit. Na prvních soutěžích se modely startovaly z ruky. Rádiová souprava 155 MHz ovládala směrovku pomocí Higginsova vybavovače.
Pamětní foto s modelem OK-ROM.
O modelu ROM se podařilo v dobové literatuře dohledat i následující článek, který byl publikován v LM 12 /1955.
Jaromír Pipek ve svém článku v rubrice RETRO napsal, že model Z-11 byl publikován na obálce Leteckého modeláře č. 5/1954. Uvnitř čísla vyšel i celostránkový článek o možném „praktickém využití“ rádiem řízeného modelu s názvem „Protiletadlovci a modelář“, ve kterém se psalo o možnosti použití radiem řízeného modelu pro výcvik protiletadlových dělostřelců.
S Josefem Morávkem na letišti při předvádění modelu Z 11.
Osobně tento článek považuji za propagandistický, takové články byly v té době v „kurzu“. V článku se nepíše o žádném použití RC modelu, ale pokud je článek pravdivý o použití motorového volného modelu, na tu dobu, s velkým motorem.
Od pana Navrátila vím, že svého ROMa předváděl zástupcům vojenské správy a o modelu byl natočen Armádním filmem krátký pořad. Bohužel, když jsem se o filmu dozvěděl, kontaktoval jsem pracovníky „Armádního filmu“ s prosbou o nalezení kopie. K žádosti došlo až v roce 2004. I přes veškerou ochotu pracovníků studia se nepodařilo film nalézt.
Již v roce 1954 navrhl M. Navrátil model MILONA, /MILOslav NAvrátil/ svůj druhý RC model.
V roce 2000 jej publikoval v časopise RC modely číslo 10. Na tento model je vydán stavební výkres 1:1, který nakreslil pan Osvald Károly.
Snímek z MR 1958 ( dle start. čísla) s modelem MILONA ( Na snímku M.Navrátil s manželkou a dohlíží sportovní komisař Zdeněk Husička).
Výsledková listina z MČR z roku 1958 v Přerově.
Brněnský Jiří Kartos byl také mezi prvními průkopníky RC modelů.
Jan Kypta, Mladějov na Moravě 25.11.2018