Autentické podklady. Co tím rozumíme v KHMM ??
Po roce činnosti našeho KHMM byla v okruhu užšího vedení klubu opět otevřena otázka autentické stavební dokumentace.
V našich stavebních pravidlech je tato problematika jasně a přesně definována a na našich sletech se provozují repliky modelů, které jsou stavěny výhradně v souladu s těmito zásadami. Za celý rok se v průběhu letového programu na našich akcích objevil pouze jeden model nečlena klubu, který se domníval, že může létat se zmenšenou předlohou. Další, dnes již bývalý člen, provedl na modelu Antares úpravu nosných ploch, která není povolena a navíc zcela změnil, touto úpravou, charakteristický vzhled nosných ploch modelu. Vzhledem k počtu modelů na našich akcích, je to velmi malé procento těch, kteří nepochopili smysl a cíle klubu. Zkrátka KHMM není běžný leteckomodelářský klub a naše činnost je hodně odlišná od dnešní činnosti SAMů, v jejich současné podobě spíše „leteckomodelářských retroklubů“, majících k leteckomodelářské historii a svým původním ideálům hodně daleko.
V souvislosti se zavedením naší nové kategorie Golden Era, vyvstal problém, jak doložit stavební podklady na modely převážně domácího původu, které prokazatelně existovaly, létaly, dochovaly se jejich fotografie, ale v rozhodném období nebyly nikde publikovány. Je nasnadě, že jako obdivovatelé „české modelářské školy“ a historie, bychom rádi provozovali více replik českých modelů, včetně dobových motorů.
Jak ale doložit ty, které nikde publikovány nebyly, nebo neexistuje plán? Jsou později publikované plány těchto, mnohdy slavných modelů, věrohodné??
V počátcích činnosti klubů SAM78 a 95 byla ve „Zpravodaji 78“ a „Informačních listech 95“publikována dodatečně celá řada modelů české modelářské historie, které nebyly dosud nikde publikovány. Jednalo se o modely, v té době ještě žijících, konstruktérů originálních modelů. Nejvýraznější osobností byl bezesporu Radek Čížek, konstruktér modelář, redaktor Informačních listů a přispěvatel dalších modelářských časopisů. Dalšími modely zdokumentovanými dodatečně autorskými nákresy a fotodokumentací byly např. konstrukce Aloise Šilda, B. Sokolíčka a dalších autorů. V řadě případů, byly nákresy modelů doplněny o dobové fotografie. Takto publikované modely lze považovat za věrohodné, neb podklady pro zveřejnění dodali sami autoři, konstruktéři a stavitelé původních modelů. V roce 2001 byl vydán i Almanach konstrukcí Radka Čížka a i tento je, jako dodatečná publikace, věrohodný, neb Radek by, za svého života, těžko souhlasil s vydáním své konstrukce bez podrobného posouzení shody s původní konstrukcí….
Dodatečné vydání plánu modelu se souhlasem autora, za jeho života, nebo pozdější publikace modelu přímo autorem, považujeme za základní princip doložení podkladů na model, v rozhodné době nepublikovaný.
Tento základní princip je nutno důsledně odlišit od principu publikace modelu překresleného podle dobové „mušky“ již nežijícího autora. V našich podmínkách se to týká hlavně plánů Mirka Pospíšila, jehož modely údajně existují, ve veřejnosti utajovaném, osobním zápisníku, který skoro nikdo neviděl a je bez fotodokumentace. Jeho překreslené plány nebyly nikdy věrohodně doloženy a i ve vzpomínkách posledních žijících vrstevníků lze nalézti poznámku že: „Mnohdy byly modely stavěny se zcela jinými profily, než na skicách v osobním zápisníku uváděnými“. Souhrn plánů modelů vytvořený modeláři z Moravy, na základě zápisníku, vydaný pod hlavičkou SAMu 78, nebyl nikdy odsouhlasen vedením klubu a ani autorizován tehdejším prezidentem /podle mě dostupných informací/. Jedná se zřejmě o zneužití jména SAMu 78 pro osobní ambice vydavatelů souboru. Takto získané „autentické podklady“ v našem klubu nemají místo a tyto modely na našich akcích létat nemohou !!
Poslední skupinou modelů, které na našich akcích mohou létat, jsou restaurované originální modely vzniklé v rozhodné době. Tyto modely mnohdy nemají ani dochovaný stavební nákres, nebo plán. Musí však existovat dostatečný počet dobových fotografií, ze kterých je patrný rok vzniku modelu a musí být dostatečně zdokumentován nález originálního modelu, jeho původ a fotograficky musí být zdokumentována celá rekonstrukce originálu a jeho opětovné uvedení do provozu. I takový model již v našem klubu existuje a čeká na svoji premieru…
Věřím, že těchto pár řádek napoví členům KHMM, ale i návštěvníkům našich akcí, jaké modely a podle jakých podkladů, stavět. Modelářská historie je krásná a nesmírně poučná. Nedeformujme modelářské dějiny stavbou nikdy, v uvedené době, neexistujících nesmyslů typu třímetrových Antaresů, Korzárů a jiných slavných modelů našich i zahraničních. Jejich autoři si to prostě nezaslouží, mějme pokoru a úctu k jejich práci, mějme úctu ke slavné historii českého /ale i světového/ leteckého modelářství. Stavme modely takové, jakými skutečně byly .