APOLO od pana Jaroslava Fary.
Zhruba před rokem, asi touto dobou, jsem se rozhodl, že si jako RETRO model postavím APOLO od konstruktéra pana Jaroslava Fary. Chtěl jsem se tak připravit na vzpomínkovou akci, která se konala v tomto roce na sletu u Vítka Frimla v Chřibské. Tedy představit modely z konstrukčního prkna pana Jaroslava Fary.
Model APOLO vznikl v roce 1969 a byl ovládán jednokanálovou RC soupravou, ta řídila směrovku pomocí magnetového vybavovače. Rozpětí modelu je 1075 mm, délka 810 mm a hmotnost cca 850 gramů. O pohon se staral legendární motor JENA 1ccm z produkce bývalé NDR.
Nemaje motoru JENA, oslovil jsem tedy několik přátel, zda by zmíněný motor nebyl k mání… Bohužel se mi to nepovedlo a tak jsem se rozhodl, že do modelu použiji motor Taifun Hobby 1ccm v provedení RC, který mám ve své sbírce modelářských motorů. Daleko více mne oslovila zpráva od Oldy Palasmana, který mi sdělil, že se chystá „frézovat“ stavebnice tohoto modelu a že mi pošle první verzi, abych model postavil a případně připomínkoval. Tak jsem čekal na poštu… A hle, jednoho dne dorazila kartónová krabice s prkénky balzy ve kterých byly vyfrézované stavební díly. Vše doplněno stavebním výkresem v měřítku 1:1, seznamem dílů a originálním stavebním postupem od pana Fary.
Po prostudování stavebního postupu a kontrole dílů, jsem se pustil do stavby křídla modelu. Je je stavěno klasicky z balzy a smrkových nosníků. Vysoká předpracovanost jednotlivých dílů byla na vysoké úrovni a stavba křídla se podařila v rychlém sledu.
Následně jsem křídlo načisto vybrousil a začal jsem se věnovat ocasním kormidlům, která jsou zhotovena z balzy tři milimetry silné. Žádná nepředloženost nenastala a tak po finálním obroušení jsem měl na pracovním stole kompletní křídlo a ocasní plochy.
Přikročil jsem ke stavbě trupu. Bočnice trupu z balzy dva milimetry silné jsou vyztuženy díly z balzy silné milimetry tři. Následuje několik překližkových a balzových přepážek, motorová přepážka a motorové lože, vše z překližky silné pět milimetrů.
Ještě před uzavřením trupu následovala montáž lanovodů, výroba palivové nádrže a její zástavba do trupu. Nádrž je spájena z pocínovaného plechu síly 0,3 mm. Trubičky jsou mosazné o průměru 3/2 mm. Objem nádrže je cca 20 ccm.
Po zhotovení hlavního podvozku z dva milimetry silného duralového plechu jsem zhotovil příďovou nohu z ocelové kulatiny o průměru 3 milimetry. Kola jsou mechová o průměru 50 milimetrů. Na pracovní desce se začal rýsovat model APOLO.
Po důkladné vyhlazení všech dílů modelu byl tento následně nalakován jednou vrstvou lepícího laku. Poté následovalo finální vyhlazení a byla položena další vrstva lepícího laku. Celý model je potažen bílým Vliesem, Na doplňky je použit modrý a černý Airspan. Vše je lepeno pomocí přilakování acetonem. Některé části jsou přižehleny na Balsalock. Barevná úprava je obdobná původnímu modelu. Nápisy jsou zhotoveny na plotru, obtisky pomocí laserové tiskárny.
Sestava modelu před dokončením.
Apolo má kabát nalakován třema vrstvama napínacího laku a jednou vrstvou zaponu.
Po finálním sestavení, instalaci RC vybavení a motoru došlo na motorovou zkoušku a přípravu k záletu. Ten byl proveden jedno sychravé dopoledne na letišti AMG Mýto. Po odevzdání modelu do povětří jsem díky dopředu posunutému těžišti musel korigovat výškové kormidlo. Model letěl v levém kruhu a přiměřeně stoupal. Následovalo zjištění, že čím méně zasahuji do řízení, tím lépe model letí zcela sám…. „Rádiem“ jsem korigoval pouze toliko, abych měl model před sebou a pak samotné přistání. Ten den jsem uskutečnil několik letů k mé absolutní spokojenosti. Do dalších letů posunu těžiště modelu více dozadu a pokusím se najít tu nejoptimálnější vrtuli pro motor.
Co říci závěrem?
To, že byl pan Jaroslav Fara geniálním konstruktérem víme. Sám jsem kdysi provozoval několik jeho modelů kategorie SUM. Také mé první „radijáky“, na starou soupravu MARS, byly konstrukce Jaroslava Fary. Model APOLO zkrátka nezapře svůj původ….
Ladislav Kulhavý Beroun