Můj nový jednokanál….
Na letošním sletu historických modelů v Havlíčkově Brudu jsem se potkal s panem Jiřím Huškou z Blanska. Sice se známe několik let, ale letos jsme se poprvé setkali osobně.. Probrali jsme spoustu věcí a jen tak mezi řečí mi Jirka sdělil, že si vyrobil nové jednokanálové „rádio“, což mě zaujalo. Tedy jsem Jirku požádal o sepsání několika informací a poskytnutí nějakých fotografií. Výsledek předkládám v následujících řádcích a předávám slovo autorovi.
Ladislav Kulhavý – editor
Na základě našeho společného rozhovoru na letišti v HB dne 20.5. 2023 sepisuji pár informací o létání s modelem řízeným kolem jedné osy a,co mě přivedlo k sestavení nové jednokanálové soupravy. Přikládám i povídání, jak jsem vlastně začínal…
Od mala mě hodně táhly vláčky a rád jsem chodil ke kamarádovi si s nimi hrát. Také jsem na fotbalovým hřišti sledoval, jak tam jeden modelář předváděl upoutané modely a to se mi moc líbilo. Vrčelo to a on mohl to éro řídit pomocí lanek. Jednou jsem se šel k němu podívat, abych na to mohl vidět zblízka a sáhnout si. To jsem,ale netušil, že to bude jednou můj vedoucí v modelářském kroužku… A tak začalo ve mně uzrávat, že chci taky model letadla. V hračkárně jsem viděl za výlohou stavebnici modelu kluzáku Libelle. Bylo mi 10 let a ten model jsem si postavil, ale bez jakýkoliv zkušeností na holém stole a lepil kaseinem, kanagom jsem neznal. Pak byly nějaké papíráky protože, stavebnic v Blansku v hračkárně bylo málo. Nastoupil jsem do modelářského kroužku při ODPM Blansko (okresní dům dětí a mládeže) a tam jsem si postavil celobalsovou stavebnici Malý modelář a nějaké A1 se kterými se soutěžilo. Následoval Pellican model na gumu, modely na tryskový motor S1 Synjet. Volný model Diblík bylo moje první éro na motor Jena 1. Tehdy jsem ho koupil na inzerát, ale měl ulomený unašeč. Nicméně na klice zůstaly zůstaly 3 závity a vrtuli jsem dotahoval očkem M4 – fungovalo to a užil jsem si to létání. Po nějakém období nás vedoucí v kroužku navedl na RC modely a já si postavil Apolo…
Uplichtil jsem si RC soupravu dle AR1/77 a 2/77 , sehnal šedé Variopropy a postavil prvního vícepovelového motoráka dle skici v Modeláři….
Svůj první rc model Apolo jsem ovládal soupravou Gama (tehdy už začal být problém koupit 90-ti voltovou anodovou baterii.) a přijímačem Brand Hobby z Modeláře 1/72, který jsem koupil a pak ve spojení s vybavovačem Mars jsem létal.
Model větroně byl vybavený tzv špagomatikem. Bylo mi 15 let a tehdy jsem ještě neměl žádné základy z elektroniky, nevěděl jsem, že je potřeba baterie měřit, nebo nějak vyzkoušet, nebo odrušit elektromotor pro špagomatik…
Prostě jsem na vybité baterie boural. Vždycky jsem to svedl na rušení. A protože jsem viděl, jak starší páni modeláři si létají na svahu a mě se nedařilo a taky mě nenapadlo se zeptat, proč se motor ve větroni nevrací a, tak jsem si to létání vůbec neužil.
A plynuly léta a já jsem se teď po 51 letech rozhodl, že se opět vrátím do svých mladých let a postavím si toho větroně znovu. Ale vzešla otázka čím to budu ovládat?
Pochopitelně to musela být jednokanálová rc souprava. Gamu a Brand Hobby jsem už neměl a dnes mě to mrzí. Tak jsem koupil přes aukro rc soupravu Standard Mars 40 MHz a najednou vyvstala podmínka, že ten nově postavený větroň se musí ovládat ne špagomatikem, ale servem. Začal výzkum jaké servo použít a protože jsem už znal Graupnerův Bellamatic II tak, že ho tam dám (tato serva mám ve své sbírce). Ale potom mě bylo líto upravovat konektory, tak jsem vrchní část serva ofotil, vyrobil jsem zvětšené lože, páku, kola a vratnou pružinu a pohonnou jednotku tvoří po úpravě staré SP-7 Futaba. Toto servo mělo špatný potenciometr i servozesilovač byl už k nepotřebě a tak jsem upravil jeho převodovku.
Složené servo má vratnou pružinu pro návrat páky do neutrálu A tím pádem jsem zavrhl soupravu Standard Mars, protože pseudoproporcionál kmital rychle a servo a se nestačilo vracet, takže souprava se hodí pro magnet a v tomto spojení funguje bezvadně. Pro novou soupravu jsem se rozhodl proto, že jsem si napřed vyzkoušel nabastlit nový AKO (astabilní klopný obvod) pseudoproporcionál a nastavit na něm časování, aby se servo pohybovalo a ve střední poloze páky kmitalo rovnoměrně, při vychýlení páky doleva kmitalo pomaleji a doprava rychleji.
Po ověření funkce jsem nakoupil od fy. Jetimodel vysílací modul 2,4 GHz a NANO přijímač, od pana Miloše Zajíce stavebnici kodéru. Kodér je 6-ti kanálový, je ovládaný pomocí tří tlačítek a na displei je přehled nastavených funkcí, kde se dá nastavit jako např. paměť pro šest modelů, výchylky, revers, apod. Jak je to běžné u normálních rc souprav. Akorát tam nejsou mixy což, ale pro daný účel není podstatné.
V mém zapojení využívám ½ druhého kanálu, který plní funkci nepropocionálního kanálu. Tím pádem je ovládám tlačítkem , nebo po přepnutí na pseudoproporcionál a je ovládán ovladačem. Ve skříňce je i místo pro zabudování dalšího miniaturního ovladače, který by se používal už jako proporcionální pro ovládání otáček spalovacího motoru, nebo regulátoru . V podstatě je tento kodér velice variabilní.
Všechny další díly jsem si udělal a navrhl jako plošné spoje, včetně dvoudílné skříňky a páky vysílače a dílů serva, které jsou vytisknuty na 3D tiskárně zn. Průša. Ozubená kola jsou vyřezána na drátovce (řezání drátem) z mosazi. Čepy jsou také soustružené z mosazi.
Skříňka je lakována žlutě a jsou tam černé doplňky. Ovladač je zhotovený podle Modeláře12/72. První z přepínačů přepíná funkci z manuálního řízení tlačítkem na pseudoproporcionál pro řízení ovládací pákou a druhý přepínač je pro rychlost kmitu a ten rychlejší používám pro elektromagnetický vybavovač Mars. Přijímací část soupravy napájím dvěma bateriemi – pro přijímač jednočlánek Li-pol 3,7V a pro servo čtyřčlánek NiMh. Do přijímače je zapojen elektronický spínač fy.Jetimodel SP 06, který mi zapíná servo ,nebo vybavovač Mars. Soupravu jsem zkoušel v jednoduchém modrém kluzáku uzpůsobeným pro jednokanál, viz foto.
V podstatě je souprava velmi jednoduchá ,protože ty hlavní elektronické díly jsou nakoupeny.
Teď dodělávám větroně, se kterým jsem kdysi létal – nelétal a padal viz plánek.
Pro KHMM sepsal a nafotil Jiří Huška, Blansko.
18.6.2023