FLEX-WING
Model s „pružným padákovitým křídlem“ typu ROGALLO z roku 1967.
Tento „experimentální“ model FLEX-WING č. 4 s „padákovitým křídlem“ jsem postavil v roce 1967, takže je to z dnešního pohledu vlastně trochu nezvyklý „Retro“ model. Byl to tehdy volně létající model, poháněný motůrkem JENA 1 ccm. Jeho malý „orientační“ plánek mi tehdy vyšel v časopise MODELÁŘ č. 10/1967.
Tento typ „experimentálních“ křídel ROGALLO byl tehdy u nás nový a populární od roku 1963, protože v MODELÁŘI č. 9/1963 tehdy vyšel zajímavý článek o „modelech s padákovými křídly“, které navrhl a v USA si dal patentovat pan Francis M. Rogallo jako určitou možnost návratového kluzáku pro kosmické lety na Zemi. V této „funkci“ se to křídlo sice neujalo, ale chopili se ho tehdy později hlavně amatérští piloti „závěsných kluzáků“ a i někteří modeláři, protože to bylo křídlo stavebně velice jednoduché ! Já sám jsem s ním tehdy „experimentoval“ už v tom roce 1963 a postavil jsem s ním model FLEX-WING č. 1, který mi ale bohužel nelétal, protože jsem pro jeho pohon použil starší německý spalovací detonační motůrek BAMBINO 0,5 ccm, který byl již silně vyběhaný, takže se mi jej už nedařilo vůbec nastartovat… Jedna fotografie toho modelu mi tehdy vyšla tehdy v Modeláři č. 10/1963 v „rubrice“ Co dovedou modeláři ČSSR, byl to tento snímek:
V průběhu několika dalších let jsem tehdy postavil ještě několik podobných modelů FLEX-WING s „padákovým křídlem“ (jeden byl dokonce „upoutaný“ a všechny byly poháněny tím motůrkem JENA 1 ccm…), ale nejúspěšnější byl až ten model FLEX-WING č. 4, který je na tom plánku v Modeláři č. 10/1967. Také tento model byl tehdy poháněn velice osvědčeným motůrkem JENA 1 ccm! Tenkrát jsem už i dosti fotografoval, hlavně ty svoje modely, tak přikládám pár fotek toho mého „experimentálního“ „retro-modelu“ z roku 1967.
Model tehdy létal opravdu dobře, stabilně a pomalu! Byl to tenkrát ale můj poslední volně létající model, protože v roce 1968 jsem si už pořídil svoje první „rádio“, kterým byl „miniaturní“ 1-kanálový přijímač RC-1, postavený jedním mým kamarádem „elektro-amatérem“ podle podrobného stavebního návodu, který vycházel na pokračování v několika číslech časopisu Modelář (byla to čísla 4 – 7/1968) a 1-kanálový vysílač „Gama“, opět amatérsky vyrobený jedním přítelem „rádio-amatérem“… !
To už je ale jiná „kapitola“ mých vzpomínek, o nich tedy snad zase někdy příště…
Jaromír PIPEK, Milevsko, 15.4.2020