HEAVE-HO – historické vystřelovadlo z roku 1943.
Když jsem psal úvodní článek k nové záložce našeho webu o volných modelech, uvědomil jsem si, jak širokou problematiku chceme otevřít. Do té doby v naší činnosti byly volné modely zastoupeny vlastně jen modely Vosa létanými specificky na svahu. Přesto se v historii KHMM objevila v roce 2017 jedna událost věnovaná výhradně volným modelům. V tomto roce vyhlásil Pepa Bezemek, na sletu ve Všeni, soutěž historických vystřelovadel. Počasí bylo tenkráte spíše neletové, ale s vystřelovadly jsme se opravdu vyblbli. Sešlo se nás tenkráte docela dost s různými „létadly“.
Po akci jsem svůj model pověsil v dílně, kde celé tři roky nečinně odpočíval. Až letos mi tříletý vnouček říká: Dědo, co to tam je za malé letadlo. Půjdeme ho pouštět? A tak se stalo. Po třech letech jsem vzal vystřelovadlo, kousek gumy a vyrazili jsme na posekaná pole u Chotíkova u Plzně. Mám pocit, že v roce 2017 jsem ve Všeni vyhrál soutěž letem dlouhým asi 90 sekund, proto jsem měl i letos k modelu respekt a volil velkou letovou plochu. Nic jsem neseřizoval a model vystřelil ve správném náklonu. Výška kolem 15 metrů a let kolem 30 sekund. Ve druhém vystřelení model škrtl termiku a plachtil a plachtil a vzdaloval se. Let přes 70 sekund… Donášení modelu přestalo vnoučka rázem bavit a tak jsem se proběhl… Ostatní lety byly jak přes kopírák a tak jsem se spíše modlil, aby kolem 18. hodiny již nebyla termika. Pěkně jsem si to užil, vlastně s volným modelem….
Tento tvarově velmi sympatický model vypadá od prvního pohledu velmi letuschopně. Při rozpětí asi 13 palců je zhotovitelný za jedno deštivé odpoledne. Letová hmotnost vychází na 9 – 10 gramů. S vystřelovadly mám zkušenosti z mládí /vzpomínáte na rubriku „Pro mladé i staré“ v Modeláři ?/ a tak jsem se stavbou a seřízením neměl problémy. Pro případné zájemce o vystřelovadla popíši princip seřízení: Platí pro praváky /u leváků opačně/. Model musí létat do levých kruhů. Obvykle to vyřaduje malý pozitiv na levém křídle a směrovku vlevo. Pozitiv musí být opravdu malý, aby po vystřelení nedošlo vyšším vztlakem k letu do pravé spirály, neb rychlost modelu po vystřelení je značná. Směrovka musí zkrátka model „přetlačit“ vlevo do levé stoupavé spirály, která končí přechodem do klouzavého letu v levých kruzích, kde pozitiv na levém křídle brání pádu do levé spirály v pomalém kluzu. Model se střílí šikmo vzhůru ve výrazném pravém náklonu. Chce to trochu cviku a hlavně nebát se model při výstřelu naklonit vpravo. Model s eliptickými tvary se výborně seřizuje pouhým prohybáním balsy. Úhel náběhu křídla bývá obvykle + 0,5 – 1°. Myslím, že jsem právě pro zájemce popsal to nejdůležitější pro úspěšné „první volné éro“….
A ještě rada na závěr: Toto a podobná létavá vysřelovadla se vyplatí stavět rovnou ve více kusech, neb snadno v termice ulétnou…
Volnému letu i s takto jednoduchými modely ZDAR a přeji pěknou zábavu !!!
Plzeň 11.4. 2021 Karel Slupský