Vzpomínka na Pavla Bosáka
V těchto dnech uplynul rok od smutné zprávy, keré jsme nechtěli uvěřit: Pavel Bosák opustil svět pozemský v polovině listopadu 2021. Teprve s odstupem času jsme byli schopni tuto realitu vnímat… Rád vyhovuji přání klatovských modelářů, ale i svému a věnuji Pavlovi následující řádky na našem webu. Sám jsem se s ním stýkal v době svého osmiletého pobytu v Klatovech v 80. letech minulého století a potom jsme se nepravidelně vídali na jeho JET akcích v Bezděkově a Chotěšově, po založení KHMM na akcích klubu v Plzni a Klatovech. Připravovali jsme společný slet modelů Retro na dráze v Bezděkově. Měl být v letošním roce….
Pavla Bosáka si věšinou vybavíme jako výborného modeláře, konstruktéra, nadšence pro polomakety proudových modelů letadel, RC akrobata. Modeláře, který doma nemohl publikovat a většina jeho modelů byla do roku 1989 publikována v zahraničních modelářských časopisech. Takto vidíme Pavla ve zjednodušené zkratce.
Osobnost Pavla Bosáka však byla vpravdě renesanční a jeho zájmy široké a modelářské veřejnosti prakticky neznámé. Modely letadel ho fascinovaly prakticky od dětství a skuečně přerostly v koně celoživotního. Méně známá a překvapující je skuečnost, že se na prahu dospělosti věnoval intenzivně ochotnickému divadlu. Tento koníček jej ve 23 letech nasměroval na sever republiky do Ústí nad Labem a v tehdejším Kladivadle si zahrál s Uršulou Klukovou a Josefem Dvořákem. Sám režíroval hru „Ryba Hulajda“ , kterou realizoval v Klatovech v Divadle Dřímajících Talentů, které sám založil.
Postupně se se však modelařina stala dominantním koníčkem. V té době, zhruba v polovině šedesátých let, vznikla v Klatovech aktivní skupina mladých modelářů, která se v rámci tehdejšího modelářského klubu věnovala převážně volným větroňům A2, A1, ale také třeba upoutaným modelům. Jejími členy byly například Milan Ledvinka, Jan Vyčichl, Bohouš Matouš, Aleš Buriánek a také Pavel. V rámci Svazarmu byla skupina úspěšná, získávala na soutěžích body do hodnocení klubu. Pomalu se blížil rok 1968, LMK šéfoval zasloužilý aparátčík Nágovský, který přiděloval stavební materiál nikoliv podle nalétaných výsledků, ale podle „jiných měřítek“. To se pochopitelně mladým nelíbilo a kritika stavu vedla k vyloučení z LMK Klatovy.
Parta členů po založení LMK RED BAT v roce 1968.
To se již psal rok 1968 a Pavel Bosák zakládá druhý modelářský klub v Klatovech. Dodnes si vybavuji krátké oznámení činnosi klubu v tehdejším Modeláři… Nevím proč, ale prostě mi tato zprávička utkvěla v paměti. Asi proto, že jsem toužil být také členem nějakého modelářského klubu, ale v místě mého bydliště žádný nebyl a ak jsem zůstal samoukem. Každopádně započala slavná etapa Red Bat klubu v Klatovech. Pavel byl i dokonalý kronikář. Měl jsem možnost nahlédnout do prvního dílu historie klubu a bylo to pro mne zajímavé čtení, zejména proto, že řadu aktérů jsem poznal až v 80. letech a Bohouše Matouše vlastně až po založení KHMM.
Klub pracoval velmi intenzivně, kromě volných větroňů se členové začali venovat rozvíjejícím se RC modelům kategorie V1, M1. V té době Pavel již navázal řadu kontaktů na modeláře západních zemí v Anglii, Francii, Německu. Klub se rozrůstal,. V roce 1969 měl vlasní klubovnu v pronajatých prostorech. Výměnou za tehdy populární a i na západě žádané motory MVVS získávali členové klubu, tehdy v republice prakticky nesehnatelné RC soupravy, dokonce první proporcionální na počátku 70. let. S touto výbavou již v klubu létali kategorie V2, M2 a i M3. Vše se dělo pod hlavičkou Svazarmu. Závist ostatních svazarmovců ve druhém klubu vedla v roce 1974 ke zrušení klubu v rámci „normalizace“.
Pavel jak si jej nejčastěji pamatujeme – konec 70. let.
Roky plynuly, každý nějak modelařil. Pavel se intenzivně věnoval JET polomaketám, dmychadlovým modelům, vytvořil řadu plánů, které publikoval v zahraničních časopisech. V této době jsem se s ním potkával i já při létání na dráze v Bezděkově. Jeho modely byly pro mě naprosto nedostupné, ale rád jsem jej pozoroval. Někdy v roce 1984 jsem si zakoupil svůj první proporcionál Acoms a na dráze jsem provozoval svoje na dvoukanál předělané Pluto. Při pohledu na něho Pavel s nezbytnou cigaretou vzpomínal, jak s ním také létal… To moje prý v klatovkém klubu létá dodnes…
Řada modelů vyla publikována v zahraničních časopisech. I model tehdejší F3A měl tvar síhačky, což odpovídalo způsobu létáni akrobacie v konci 70.a počákem 80. let minulého století.
Pracovní povinnosti mne ke konci 80. le zavály do Plzně a vzájemně jsme o sobě jen věděli. V roce 1990 přestal exisovat všemocný Svazarm, bylo opět možno modelařit bez politického dozoru. Díky Pavlovi bylo několik mezinárodních setkání JET modelů na dráze v Bezděkově, dále v Chotěšově u Plzně. Asi před 10 lety počal Pavel navštěvovat akce Klubu historických modelů a motorů CZ. Pravidelně se objevoval na akcích v Bolešinech. Před několika lety obnovil činnost Red Bat klubu…Setkání retro modelů bylo pro Pavla výzvou. Připravoval pro tuto akci svůj dávný motorový větroň…. Společná akce KHMM a LMK RED BAT Klatovy se již měla být v létě 2022…..
Pavel Bosák na sletu KHMM v Plzni – Robčicích s klatovskými modeláři.
Přibližně před rokem přišla z Českých Budějovic další smutná zpráva: do modelářského nebe odešel jeden z původního jádra Red Bat klubu, Bohouš Matouš, aktivní člen LMK ČB a člen KHMM.
Bohouš Matouš se svým Falconem v Robčicích.
Věnujme oběma tichou vzpomínku i rok po jejich odchodu do nebeského RED BAT klubu …..
S úctou sepsal v listopadu 2022: Dr. Karel Slupský
P. S: Za cenné podklady děkuji Oldřichu Ložkovi a Stanislavu Hanischovi z LMK Klatovy.